2020.05.06
„Amber Grid“ pirmąjį 2020 m. ketvirtį uždirbo 13,6 mln. EUR pajamų

 

Dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo 13,6 mln. eurų pajamų, palyginti su 15 mln. eurų tuo pačiu laikotarpiu pernai. Pajamų, o taip pat pelningumo lygiui, didžiausią poveikį turėjo nuo metų pradžios taikomas 16 proc. mažesnis perdavimo paslaugų tarifas sistemos naudotojams ir dėl itin šiltų orų mažesnė dujų perdavimo paklausa, ypač šilumos gamybos sektoriuje.

„Dėl susiformavusių itin patrauklių dujų kainų žymiai padidinome dujų transportavimą į Baltijos šalis ir tai amortizavo mažesnės dujų perdavimo paslaugų paklausą Lietuvoje. Be to, nuo metų pradžios pradėjusios veikti Suomijos rinkoje mūsų dukterinės bendrovės – dujų biržos GET Baltic – veikla viršijo mūsų lūkesčius – pirmajam pusmečiui planuota apyvarta buvo pasiekta per pirmus tris šių metų mėnesius.  Itin svarbu yra tai, kad nežiūrint dėl COVID-19 viruso pandemijos taikomo karantino, užtikrinome darbuotojų saugumą ir veiklos tęstinumą, tuo pat metu nenukrypdami nuo Lietuvos ir viso regiono rinkos dalyviams svarbios jungties su Lenkija statybos grafiko“, – sakė „Amber Grid“ generalinis direktorius Nemunas Biknius.
Į Lietuvą per pirmąjį 2020 m. ketvirtį buvo patiekta 7,1 teravatvalandės (TWh) dujų, neskaitant dujų transportavimo į Kaliningrado sritį. Tai 9 proc. mažiau, palyginti su 2019 m. sausio-kovo mėn., kai į Lietuvą buvo transportuota 7,7 TWh dujų. Per šį laiką Lietuvos poreikiams buvo suvartota 6,8 TWh dujų arba 10 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu, kai buvo suvartota 7,5 TWh dujų. 
 
2020 m. sausio-kovo mėn. iš Klaipėdos SGD terminalo buvo patiekta 74 proc., o vamzdynais iš Baltarusijos ir Latvijos – 26 proc. viso įleisto dujų kiekio, skirto Lietuvos, Baltijos šalių ir Suomijos vartotojams. Pirmą kartą visą pirmąjį metų ketvirtį dujos iš SGD terminalo dominavo bendrame dujų sraute ir nukonkuravo vamzdžiais tiekiamas dujas. 
 
2020 m. „Amber Grid“ pirmo ketvirčio grynasis pelnas buvo 3,5 mln. eurų, tai 25 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu, kai grynasis pelnas buvo 4,7 mln. eurų. Pirmojo ketvirčio EBITDA (pelnas iki mokesčių, palūkanų, nusidėvėjimo ir amortizacijos) siekė 6 mln. eurų ir yra 28 proc. mažesnis, lyginant su 2019 m. pirmuoju ketvirčiu, kai EBITDA buvo 8,3 mln. eurų. 
 
Sėkmingą rezultatą pirmąjį ketvirtį demonstravo „Amber Grid“ dukterinė bendrovė dujų birža GET Baltic, kuri 2020 m. sausio 1 d. pradėjo veiklą Suomijoje ir tapo vieninga regionine prekybos gamtinėmis dujomis platforma Baltijos šalių ir Suomijos dujų rinkoms.  Per pirmąjį šių metų ketvirtį GET Baltic uždirbo 296 tūkst. eurų grynojo pelno. Prekybos apyvarta biržoje perkopė 2,3 TWh ir lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai - prekybos apyvarta išaugo 64 proc., o sudarytų sandorių skaičius augo net 95 proc.
 
Didžiausias „Amber Grid“ vykdomas strateginis projektas – GIPL dujotiekio tarp Lietuvos ir Lenkijos statyba, prasidėjusi 2020 m. pradžioje, aktyviai vyko visą pirmąjį ketvirtį ir toliau įgyvendinamas, nepaisant COVID-19 viruso pandemijos sukeltų apribojimų. 
 
Į Lietuvą iš Lenkijos jau atvežta 85 km plieninių vamzdžių, į gijas suvirinta 64 km vamzdžių, pakloti pirmieji kilometrai dujotiekio į iškastas tranšėjas. Šiuo metu dujotiekio trasoje taip pat atliekami archeologiniai tyrinėjimai, ruošiamasi sudėtingiems horizontalaus kryptinio gręžimo darbams tiesiant dujotiekį po Nerimi.
 
Į viršų