Gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius
Dujotiekyje GIPL įrengtos detalės yra tinkamos, dujotiekis veikia patikimai
 
„Amber Grid“ pakartotinai informuoja, kad GIPL dujotiekyje įrengtos detalės yra tinkamos, patikrintos, dujotiekis veikia patikimai ir teikia energetinį saugumą penkioms Baltijos regiono valstybėms. Tai patvirtino kovo mėn. atliktas vidinis tyrimas.
 
Naujienų portalas LRT.lt penktadienį publikavo straipsnį, kuriame rašoma apie dujotiekių jungties su Lenkija GIPL statybą ir jos metu naudotas medžiagas. Publikacijoje aptariama galimybė, jog dalis statyboje panaudų detalių galėjo būti netinkamos. „Amber Grid“ dar šių metų kovo 21 dieną per „Nasdaq“ biržą paskelbė, jog atliko tyrimą ir nustatė, kad statant dujotiekį tarp Lietuvos ir Lenkijos GIPL panaudotos jungiamosios vamzdynų detalės atitinka projektą, teisės aktų reikalavimus ir yra tinkamos. Tyrimas buvo pradėtas vasario viduryje gavus informacijos apie esą netinkamus detalių sertifikatus.
 
Informacija apie atliktą tyrimą buvo paskelbta per „Nasdaq" biržą, žiniasklaidai, keletą kartų ji buvo siunčiama ir šia tema besidomėjusiai LRT.lt atstovei.
 
Tyrimą atlikusi komisija tikrino, ar detalių sertifikatus išdavė Europos Sąjungos įmonės. Tikrinimo metu ES šalių įmonės patvirtino, kad jie yra dujotiekyje naudotų detalių gamintojai, o jų sertifikatai yra autentiški. Atlikus papildomus tyrimus, ekspertai nustatė, kad detalių cheminė sudėtis atitinka išduotus sertifikatus ir pirkimo metu nustatytus techninius reikalavimus.
 
Kaip tai nustato teisės aktai ir techninės taisyklės, dujotiekio GIPL patikimumą ir saugumą projekto pabaigoje patvirtino ne tik „Amber Grid“, tačiau ir nepriklausomi ekspertai. Kaip buvo numatyta projekto plane, prieš pradedant jį eksploatuoti buvo atlikti visi būtini bandymai, jų rezultatai fiksuoti protokoluose. Visos GIPL dujotiekio suvirinimo siūlės buvo peršviestos rentgenu, svarbiausios iš jų patikrintos ultragarsu, taip pat atlikti dujotiekio aukšto slėgio hidrauliniai bandymai. Pasitelkus vokiečių tiekėjų aukštos raiškos diagnostikos įrangą, buvo atlikta vidinė vamzdžio geometrijos patikra - specialiu robotu buvo matuojama vidinė dujotiekio ertmė, ieškant galimų mechaninių pažeidimų. Gavus teigiamas vidinės diagnostikos išvadas, dujotiekis buvo jungiamas prie jau veikiančios atkarpos. Dujotiekis buvo išbandytas, gauti visi statybos užbaigimo aktai, patvirtinantys, kad nutiestas dujotiekis atitinka teisės aktų reikalavimus, jis yra veikiantis ir teikiantis strateginį energetinį saugumą valstybei.
 
Lietuvą ir Lenkiją sujungęs GIPL dujotiekis pradėjo veikti 2022 m. gegužės 1 dieną. Jis teikia energetinį saugumą ne tik Lietuvos, bet ir Lenkijos, kitų Baltijos šalių vartotojams. Atsisakius dujų importo iš karą Ukrainoje sukėlusios Rusijos, GIPL dujotiekis tapo dar svarbesne alternatyva Baltijos regionui ir Suomijai gauti dujų. Ypač tai bus svarbu žiemos laikotarpiu. Šiuo metu Lietuva, Latvija, Estija ir iš dalis Suomijos dujomis apsirūpinamos per Klaipėdos SGD terminalą ir tiekiant dujas per GIPL dujotiekį.
 
Kaip jau buvo skelbta, „Amber Grid“ yra žinoma, kad baigiant įgyvendinti GIPL projektą, tarp jo rangovų – įmonių „Alvora“ ir „Šiaulių dujotiekio statyba“ kilo ginčas sprendžiant abiejų įmonių sutartinius finansinius santykius.  Šio ginčo metu skleidžiama informacija apie GIPL projekto įgyvendinimą bei naudotas medžiagas ir keliamos abejonės dėl dujotiekio patikimumo. „Amber Grid“ ir bendrovę patronuojanti bendrovė „EPSO-G“ tikrina ir ateityje tikrins visą su projektu susijusią informaciją, pagrindinis įmonės veiklos tikslas – saugus ir patikimas dujų perdavimo sistemos funkcionavimas ir skaidrus projektų įgyvendinimas.
 
Į viršų