Gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius
Dujų vartojimas Lietuvoje augo dešimtadaliu, didėjo dujų perdavimas į Baltijos šalis

„Amber Grid“ duomenimis, per tris 2019 m. ketvirčius 10 proc. išaugo dujų vartojimas Lietuvoje, o susiklosčius palankioms sąlygoms tarptautinėje dujų rinkoje, dujų perdavimas į kaimynines Baltijos šalis augo beveik dvigubai.

Per tris 2019 m. ketvirčius į Lietuvą buvo transportuota 21,2 teravatvalandžų (TWh) gamtinių dujų, neskaitant dujų transportavimo į Kaliningrado sritį. Tai 20,4 proc. daugiau, lyginant su 2018 m. sausio-rugsėjo mėn., kai į Lietuvą buvo transportuota 17,6 TWh gamtinių dujų.
 
2019 m. per 9 mėnesius iš Klaipėdos SGD terminalo buvo patiekta 56,5 proc., o vamzdynais iš Baltarusijos ir Latvijos – 43,5 proc. viso įleisto dujų kiekio, skirto Lietuvos ir kitų Baltijos šalių vartotojams. Per Klaipėdos SGD terminalą tiekiamų dujų kiekis buvo 76 proc. didesnis, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu.
 
Per šį laiką Lietuvos poreikiams buvo suvartota 16,7 TWh dujų arba dešimtadaliu daugiau nei pernai tuo pačiu metu, kai dujų buvo suvartota 15,2 TWh. Latvijos ir Estijos kryptimi komerciškai buvo transportuota 4,2 TWh gamtinių dujų ir tai beveik du kartus daugiau nei 2018 m. per 9 mėnesius, kai į kitas Baltijos šalis buvo transportuota 2,2 TWh dujų. Beveik visas dujų kiekis – 4,1 TWh, šiemet keliavęs Latvijos kryptimi buvo transportuotas šiltuoju metu laiku – gegužės–rugsėjo mėnesiais.
 
Penktadaliu didesni dujų srautai į Lietuvą rodo du svarbius dalykus: viena – didesnį dujų vartojimą Lietuvoje, o antra – palankias SGD importo sąlygas ir vis reikšmingesnį Klaipėdos SGD terminalo vaidmenį viso regiono mastu. Baltijos valstybės, naudodamosi palankia kainų situacija suskystintų gamtinių dujų rinkoje šių metų šiltuoju laikotarpiu, pilnai įdarbina Klaipėdos SGD terminalą. Iki techninių pajėgumų ribos šiuo metu užpildoma ir Inčiukalnio požeminė dujų saugykla Latvijoje, kuri tampa tarpine stotele tarp Klaipėdos SGD terminalo ir jų patiekimo vartotojams šaltuoju metų periodu. Išaugęs dujų srautas Latvijos kryptimi rodo, kad  laisva prieiga prie alternatyvių dujų tiekimo šaltinių yra svarbi visam Baltijos regionui.
 
Dujų transportavimas per Lietuvą į Kaliningrado sritį per 9 šių metų mėnesius sudarė 18,3 TWh ir buvo 10 proc. mažesnis nei pernai tuo pačiu metu, kai per mūsų šalį į Kaliningradą buvo perduota 20,4 TWh gamtinių dujų. Sumažėjimą lėmė buvusi šiltesnė, nei įprasta, žiema bei metų pradžioje vykdyti Kaliningrado SGD terminalo testavimo darbai.
 
Dujos į Lietuvą tiekiamos per Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalą ir iš Rusijos per Baltarusiją ir Latviją. Iš Latvijos taip pat šaltuoju metų laiku gaunamos dujos iš Inčiukalnio dujų saugyklos. Ateityje, 2021 m. pabaigoje, pastačius dujotiekių jungtį tarp Lenkijos ir Lietuvos, bus sukurtas dar vienas alternatyvus dujų šaltinis, užtikrinsiantis dujų tiekimą iš Vakarų Europos ir kitų šaltinių per Lenkiją į Lietuvą bei į kitas Baltijos šalis ir Suomiją.
 
Jonavos dujų skirstymo stotis

 

Į viršų