Gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius
Įsteigta SGD platforma, skirta plėtoti SGD rinką

Lapkričio 8 d. įsteigta suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) platforma tarp šešių partnerių, mokslo ir verslo įstaigų, kuria norima stiprinti ir plėtoti SGD rinką ir su ja susijusias veiklas Lietuvoje.   

SGD platformos partneriai, AB „Klaipėdos nafta“, UAB „Litgas“, AB „Amber Grid“, UAB „Lietuvos dujų tiekimas“ ir Klaipėdos universitetas ir Lietuvos SGD klasteris, vadovaudamiesi 2016 m. birželio 28 d. pasirašytu ketinimų protokolu su Nyderlandų Karalystės Nacionaline SGD platforma dėl bendradarbiavimo, įsteigė SGD platformą Lietuvoje.  Ši platforma įsteigta, pirmiausia, įvertinus Nyderlandų Karalystės Nacionalinės SGD platformos gerąją patirtį.

„Per trejus metus nuo Klaipėdos SGD terminalo veiklos pradžios, išplėtojome SGD infrastruktūrą ir sukūrėme platų SGD veiklų spektrą. Šiandien įkurdami šią verslą ir mokslą vienijančią platformą toliau judame į priekį – sutelkiame pajėgas, kad ieškotume realių galimybių, kaip šį kurą kuo plačiau panaudoti praktikoje ir padarytume prieinamą kuo platesniam vartotojų ratui. SGD yra ateities kuras, kurio panaudojimas logistikoje, pramonėje visame pasaulyje dar tik įgauna pagreitį ir Lietuva Europoje šiandien koja kojon žengia su šio sektoriaus lyderėmis – Nyderlandais, Prancūzija, Ispanija, Vokietija ar Italija“, - sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Platformos partneriai siekia skatinti SGD kaip naujo, švaresnio ir tylesnio kuro naudojimą transporto, pramonės bei kituose ūkio sektoriuose ir sukurti visų potencialių SGD rinkos dalyvių bendrą informacinę ir darbo platformą.

„Visos šios partnerystės šalys yra suinteresuotos SGD kaip kuro vartojimo skatinimu ir su juo susijusių veiklų bei inovacijų kūrimu. Kompleksinis požiūris į SGD ir darbas įtraukiant tiek ūkine-komercine SGD veikla užsiimančias šalis, tiek švietimo ir mokslo įstaigą bei SGD klasterį padės kokybiškai plėtoti teisinę-reguliacinę bazę Lietuvoje ir kaimyniniuose regionuose, populiarinti SGD, kaip vienos iš švariausio iškastinio kuro rūšies, panaudojimą transporto ir pramonės sektoriuose. Taip pat svarbu ir maksimaliai išnaudoti SGD laivo-saugyklos „Independence“, kaip SGD paskirstymo centro visame Baltijos jūros regione, galimybes“, - platformos tikslus vardija Mindaugas Jusius, KN generalinis direktorius.

Bendrovės „Amber Grid“ generalinis direktorius Saulius Bilys teigė, jog platforma bus SGD sektoriaus plėtros instrumentas, skatinsiantis SGD vartojimą ne tik tradicinėse, bet ir naujose srityse, panaudojant sukauptas žinias ir patirtį bei modernias išmaniąsias technologijas.

Pasirašant susitarimą bendrovės LITGAS generalinis direktorius Vytautas Čekanavičius sakė, kad esame SGD prekybos Baltijos šalyse pradininkai, įgijome unikalias kompetencijas, turime platų kontaktų ratą su didžiausiais SGD rinkos žaidėjais Europoje ir pasaulyje. Norime tuo pasinaudoti ir prisidėti prie tolimesnės sėkmingos SGD panaudojimo plėtros regione, nes matome geras SGD rinkos perspektyvas.

„Progresas, kurį pastaruoju metu Lietuva demonstruoja švaresnio kuro naudojimo srityje, mums leidžia vis drąsiau kalbėti apie lyderystę ne tik regioniniu mastu. Vadovaujantis geriausia tarptautine praktika steigdami SGD platformą žengiame realius žingsnius link SGD kuro platesnio panaudojimo pramonėje ir logistikoje. Verslas ir mokslas turės galimybę dar labiau sustiprinti bendradarbiavimą, todėl tokių iniciatyvų, kaip SGD varomo lokomotyvo ar išmaniojo transportavimo konteinerio kūrimas, ateityje turėsime dar daugiau. Valstybei tai reiškia unikalių kompetencijų įgijimą ir konkurencinį pranašumą tarptautinėje rinkoje“, - pažymi SGD klasterio valdybos pirmininkas ir „Lietuvos geležinkelių“ generalinis direktorius Mantas Bartuška.   

„Būdami vieni iš gamtinių dujų tiekimo lyderių Baltijos šalyse šiais metais mes aktyviai įžengėme į mažos apimties SGD tiekimo Baltijos jūroje rinką. Simboliška, kad kaip tik šiandien Klaipėdoje yra kraunamas jau penktasis mažos apimties SGD krovinys. Esu įsitikinęs, kad šios platformos įkūrimas prisidės prie spartesnės SGD rinkos Baltijos regione ir Baltijos jūroje plėtros ir tai atneš naudos Lietuvos gyventojams bei verslui“, – teigė „Lietuvos dujų tiekimo“ generalinis direktorius Mantas Mikalajūnas.

Į viršų