Gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius
2021.02.02
Paklota GIPL dujotiekio atkarpa tarp Lietuvos ir Lenkijos
 
Vykdant tarptautinės dujų jungties GIPL projektą, Lietuvoje ir Lenkijoje dujotiekį tiesiantys rangovai atliko numatytus darbus šių šalių pasienyje. Suderintų darbų metu tarp Lietuvos ir Lenkijos paklota iš anksto suvirinta GIPL dujotiekio atkarpa, kuri vėliau bus jungiama su abejose šalyse nutiestomis naujojo dujotiekio dalimis. Šie darbai atlikti žiemos laiku, laikantis aplinkosauginių reikalavimų saugoti nuo pašalinių trikdžių pavasarį perinčių paukščių populiaciją.
„Nedidelės dujotiekio atkarpos nutiesimas per Lietuvos ir Lenkijos sieną, tausojant gamtą, yra dar vienas GIPL projekto pažangą žymintis žingsnis link dujotiekių sujungimo. Atkaklių projektą įgyvendinančių „Amber Grid" profesionalių specialistų ir partnerių pastangų dėka, jau matome aiškią projekto pabaigos perspektyvą“, – sako Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius. 
 
Lietuvos-Lenkijos sieną kertančią 50 metrų ilgio dujotiekio dalį vienu metu klojo abiejų šalių rangovai. Iki šiol Lietuvoje jau nutiesta ir suvirinta 126 kilometrai dujotiekio, o visą projektą užbaigti planuojama iki šių metų pabaigos. 
„GIPL darbų grafikas labai įtemptas, todėl jie niekados nestoja – tokios prabangos leisti sau tiesiog negalime. Nuolatos vertiname situaciją ir koreguojame projekto darbų grafiką taip, kad kuo greičiau užbaigtume šią Lietuvos energetinei nepriklausomybei svarbią jungtį“, – teigia Lietuvos pusėje dirbančios įmonės UAB „Alvora“ generalinis direktorius Tomas Šidlauskas.
Jau įsibėgėjo Lietuvos – Lenkijos pasienyje veiksiančios Santakos dujų apskaitos ir slėgio reguliavimo stoties statybos. Planuojama, kad pamatų ir technologinės įrangos montavimo darbai prasidės vasario mėnesį, o dujų apskaitos ir slėgio ribojimo stoties statybos darbų užbaigimą Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija turės patvirtinti šių metų pabaigoje.
 
 
Nuo dujų apskaitos stoties iki Lenkijos sienos besitęsianti 17 kilometrų atkarpa, kurią, kaip ir visą GIPL dujotiekį, kloja UAB „Alvora“, numatyta didesnio, nei šiuo metu naudojama Lietuvoje, slėgio. Vamzdžius, nutiesus per Lietuvos-Lenkijos sieną ir indukcinę alkūnę pateikė Lenkijos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius „Gaz-System“. Naujai nutiestos atkarpos bandymus taip pat atliks „Gaz-System“ samdomas rangovas.
 
 
Iki 2021 metų pabaigos planuojama užbaigti 165 kilometrų ilgio dujotiekių jungtis tarp Lietuvos ir Lenkijos sujungs Baltijos šalių ir Suomijos dujų rinkas su Europos Sąjungos sistema. Šis projektas ne tik integruos Baltijos šalių ir Suomijos dujų tiekimo sistemas į bendrą ES dujų rinką, bet ir padidins dujų prekybos likvidumą minėtų valstybių zonose bei sustiprins jų regioninį vaidmenį.
 
 
 
Į viršų