Žingsnis regioninės gamtinės dujų rinkos link: dujų prekyba ir transportavimas Baltijos šalyse vyksta paprasčiau

Liepos 1 d. Baltijos šalių gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriai AB „Amber Grid“ (Lietuva), „Connexus Baltic Grid“ AS (Latvija), „Elering“ AS (Estija) pradėjo naudoti netiesioginio pajėgumų paskirstymo modelį, kad efektyviau paskirstytų trumpalaikius gamtinių dujų perdavimo pajėgumus sujungimo taškuose tarp Baltijos šalių. Pajėgumų paskirstymas susietas su dujų prekyba gamtinių dujų biržoje UAB GET Baltic. Tuo pat metu UAB GET Baltic gamtinių dujų biržos prekybos aikštelės pradėjo veikti ir Latvijoje bei Estijoje, birža tapo regionine.

Pasak gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorės AB „Amber Grid“ generalinio direktoriaus Sauliaus Bilio, taip pasiektas dar vienas svarbus bendros Baltijos šalių gamtinių dujų rinkos kūrimo etapas, nuosekliai įgyvendinant AB „Amber Grid“ strategiją. Spartūs Baltijos šalių gamtinių dujų rinkų pokyčiai, jas integruojant ir rinkos dalyviams sukuriant naujas galimybes, Europos Komisijos nuolat pabrėžiami ir pateikiami kaip sektinas pavyzdys kitoms Bendrijos narėms.

„Tai naujas gamtinių dujų prekybos Baltijos šalyse istorijos puslapis. Taikant netiesioginio perdavimo pajėgumų paskirstymo modelį trijų Baltijos šalių trumpalaikė dujų rinka tampa integruota. Tai neabejotinai padidins jos likvidumą ir konkurencingumą, o taip pat rinkos dalyvių galimybes įsigyti dujų tiek, kiek reikia ir kada reikia, be to, geresnėmis kainomis“, - sakė „Amber Grid“ generalinis direktorius Saulius Bilys.

Planuojama, kad bendra regioninė dujų rinka veiks jau 2020 m. Tuomet visos Baltijos šalių gamtinių dujų rinkos bus sujungtos į bendrą erdvę, kurioje tarpvalstybiniai transportavimo mokesčiai bus panaikinti, dujų sistemų balansavimas bei perdavimo pajėgumų paskirstymas bus vykdomi centralizuotai, dujų prekyba vyks viename virtualiame prekybos taške. Tuo būdu gamtinių dujų kainos visose Baltijos šalyse suvienodės, žymiai padidėjusi vieningos rinkos prekybos erdvė taps patraukli pasaulinėms dujų prekybos bendrovėms, o tai sudarys sąlygas, kad vartotojams dujų kainos mažėtų.

Savo ruožtu gamtinių dujų birža GET Baltic ne tik tapo regioninė prekybos platforma, bet ir pradėjo siūlyti naujas paslaugas bei ilgalaikius mėnesinius produktus.

„Įsteigdami prekybos aikšteles Latvijoje ir Estijoje de facto tapome regionine biržos prekybos platforma. Baltijos šalių gamtinių dujų rinka tampa įdomi ne tik stambioms vietos energetikos bendrovėms, bet ir tarptautiniams žaliavų prekybininkams, todėl kurdami technologinius sprendimus stengiamės atsižvelgti į rinkos dalyvių poreikius bei siūlyti efektyvesnes ir patogesnes paslaugas ir naujus produktus. Pavyzdžiui, nuo šiol pirkėjams vykdantiems prekybą dienos prieš parą produktais nebereikia rūpintis dujų transportavimu tarp Baltijos šalių. Mūsų sukurta prekybos sistema turi reikalingas sąsajas su perdavimo operatorių sistemomis pajėgumams priskirti“, - sakė GET Baltic vadovas Gintaras Buzkys.

Taikant netiesioginio pajėgumų paskirstymo (angl. implicit capacity allocation) modelį, vienoje šalyje dujų biržoje pateikti pavedimai kitą dieną pirkti ar parduoti dujas bus automatiškai atvaizduojami kitų Baltijos šalių prekybos aikštelėse kartu su transportavimo tarp Baltijos šalių kaina. Įvykus sandoriui tarp skirtingų prekybos aikštelių, dujų biržos operatorius pasirūpins transportavimu, o trumpalaikiai perdavimo pajėgumai įsigytam kiekiui bus priskirti automatiškai.

Itin svarbu ir džiugu, kad šiam modeliui sausio pradžioje pritarė Baltijos šalių nacionalinės reguliavimo institucijos. Balandžio pabaigoje Baltijos šalių gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriai pasirašė netiesioginio pajėgumų paskirstymo paslaugos teikimo sutartis su konkursą laimėjusia UAB GET Baltic.

Netiesioginio pajėgumų paskirstymo modelis yra plačiai taikomas elektros prekybos sektoriuje, pavyzdžiui, elektros biržoje „Nord Pool“.

Apie operatorius

Baltijos šalių gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriai užtikrina patikimą ir saugų gamtinių dujų perdavimą aukšto slėgio vamzdynais sistemos naudotojams, gamtinių dujų infrastruktūros eksploatavimą, priežiūrą ir plėtojimą.
AB „Amber Grid“ kontrolinis akcijų paketas priklauso valdančiajai bendrovei UAB „EPSO-G“, kurios akcijas 100 proc. valdo Lietuvos Respublikos energetikos ministerija.

„Connexus Baltic Grid“ AS yra Latvijos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius, įsteigtas magistralinius dujotiekius ir Inčiukalnio dujų saugyklą atskyrus nuo „Latvijas gaze“ AS praėjusių metų gruodį. „Gazprom“ valdo 34%, „Marguerite Gas“ – 28,97%, „Uniper Ruhrgas International“ (buvęs E. On Ruhrgas) – 18,26%, „Itera Latvija“ – 16%, smulkūs akcininkai – 2,77% „Connexus Baltic Grid“ akcijų.

„Elering“ AS yra Estijos ir dujų, ir elektros perdavimo sistemų operatorius, o jo visos akcijos priklauso Estijos ekonomikos ir susisiekimo ministerijai.

Daugiau informacijos:
Mindaugas Linkaitis,
Atstovas spaudai,
AB „Amber Grid“
Tel. +370 5 2327750
Mob. +370 699 61246
El. paštas: m.linkaitis@ambergrid.lt

Į viršų