En

Paieška

*alt_site_homepage_image*
En
Meniu

Naujienos

„Amber Grid“ paskelbė tarptautinį pirkimą vandenilio koridoriaus galimybių studijai

Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“, dalyvaujantis tarptautiniame Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus sukūrimo projekte, paskelbė tarptautinį viešąjį pirkimą galimybių studijai parengti. Tai – dar vienas svarbus žingsnis, plėtojant Europos vandenilio infrastruktūrą po to, kai pernai gruodį šešių Europos Sąjungos šalių perdavimo sistemos operatoriai pasirašė bendradarbiavimo susitarimą dėl tarpvalstybinio projekto – „Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus“ (angl. Nordic-Baltic Hydrogen Corridor) įgyvendinimo.

„Galimybių studija, kurios pirminiai rezultatai turėtų būti jau iki šių metų pabaigos, išanalizuos Europos bei regionines energetikos politikas, pateiks konkrečius atsakymus apie žalio ir mažai anglies dvideginio išskiriančio vandenilio gamybos ir vartojimo potencialą. Studijos rengėjai taip pat pateiks rekomendacijas projekto apimtims, galimai dujotiekio trasai, finansavimui, įgyvendinimo terminams ir rizikų valdymui. Taip pat bus tiriama galima vandenilio saugojimo vieta. Studijos rezultatai bus itin svarbūs visam regionui, šiuo metu aktyviai ieškančiam galimybių išvystyti vandenilio ekosistemą nuo Suomijos per Baltijos šalis iki centrinės Europos“, – sako Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid” vadovas Nemunas Biknius.

Projekto partneriai bendru sutarimu įgaliojo „Amber Grid“ įgyvendinti šį tarptautinį viešąjį pirkimą. Remiantis vandenilio koridoriaus galimybių studijos rekomendacijomis bus priimtas sprendimas dėl tolesnio projekto plėtojimo. Dabar vertinama, kad vandenilio koridorius galėtų sukurti dideles galimybes energetikos ir su ja susijusių ekosistemų plėtrai. Jis skatins poreikį žaliajai elektros energijai ir jos gamybos plėtrą, spartins vandenilio ekonomikos vystymąsi ir prisidės prie Europos klimato tikslų įgyvendinimo. Be to, tai sukurs prielaidas investicijoms į pramonės ir technologines inovacijas, mažins energijos transportavimo kaštus ir kurs darbo vietas bei generuos papildomas pajamas valstybėms.

Europos dujų perdavimo sistemų operatoriai „Gasgrid Finland“ (Suomija), „Elering“ (Estija), „Conexus Baltic Grid“ (Latvija), „Amber Grid“ (Lietuva), „GAZ-SYSTEM“ (Lenkija) ir „ONTRAS“ (Vokietija) plėtoja vandenilio tiekimo infrastruktūrą nuo Suomijos per Estiją, Latviją, Lietuvą ir Lenkiją iki Vokietijos – „Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridorių“. Projekto tikslas – sujungti žaliosios energijos gamybos regionus Šiaurės Europoje su pagrindiniais vartojimo centrais vidurio Europoje. Šį projektą tikimasi įgyvendinti iki 2030 metų.

Europos Sąjungos valstybėse narėse vykstant dinamiškiems pokyčiams, susijusiems su energetikos transformacija ir ekonomikos dekarbonizacija, numatoma, kad vandenilis taps viena pagrindinių energijos rūšių Europoje. Ji sustiprins ES energetinį saugumą, sumažins priklausomybę nuo importuojamos iškastinės energijos ir atliks svarbų vaidmenį mažinant daug energijos naudojančių Europos pramonės šakų priklausomybę nuo importuojamo iškastinio kuro. Be to, projektas reikšmingai prisidės prie ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos mažinimo tikslo, nes padės pakeisti iškastinio kuro vartojimą pramonėje, transporto ir energetikos sektoriuose atsinaujinančiu ir mažai anglies dvideginio išskiriančio kuru, t. y. iš elektros pagamintu vandeniliu.

Pirkimų nuorodos:

Paveikslėlyje – numatomas Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridorius: